Tradicinių amatų centras

“Meniškas kaimas”

Į/k 301527542

Bebrusų km., Žvejų g. 2, Luokesos sen. Molėtų raj. Molėtų centrinis paštas A/d Nr. 10

Pirmininkė Lina Dieninė

Mob. Tel. 8 686 27048

El.p.: meniskaskaimas@gmail.com

A/s LT567300010135175823

Mūsų draugai

Įlankos sodyba, Lietuvos etnokosmologijos muziejus

Bebrusų molio atlaidai (2009 m.)

XII tarptautinis juodosios ir raugo keramikos seminaras“Bebrusų molio atlaidai“, 2009 m.

 

Apie projektą

Molėtų rajone, Bebrusų kaime, esančioje Šeškauskų sodyboje nuo 1998 m. pradėti organizuoti juodosios keramikos seminarai, skirti tautodailininkams ir profesionaliems keramikams, norintiems pažinti tradicinį degimo būdą. Nuo 2000 m. organizuojami jaunimo juodosios keramikos seminarai, tais pačiais metais juodosios keramikos seminarai tapo tarptautiniais. Kasmetiniuose projektuose dalyvavo keramikai iš Latvijos, Estijos, Baltarusijos, Amerikos. Nuo 2005 m. abu projektai pradėti rengti vienu metu, siekiant abi keramikų kartas paskatinti bendradarbiauti ir dalytis patirtimi. Šiuo metu sodyboje yra pastatytos dvi juodosios keramikos degimo krosnys, raugo keramikos krosnis ir aukšakrosnė. Seminarų metu menininkai gali įgyvendinti kūrybinius sumanymus, pasitelkdami tris skirtingus molio degimo būdus. 2008 m. sodyboje įsteigtas tradicinių amatų centras „Meniškas kaimas“, kuriame vyksta edukaciniai užsiėmimai vaikams ir suaugusiems.

Projekto tikslas

Puoselėti ir populiarinti Lietuvoje tradiciniais laikomus molio degimo būdus: juodąją ir raugo keramiką.

Projekto tęstinumas ir tradicijos

Projektas rengiamas nuo 1998 m. Kasmet į tarptautinį juodosios ir raugo keramikos seminarą kviečiama apie dvidešimt naujų ir  jau buvusių dalyvių, taip siekiama perteikti seminaro bendravimo atmosferą, žinias. Kiekvienais metais keramikai projekto darbų fondui palieka savo autorinių darbų, kurie sudaro vertingą tradicinės ir šiuolaikinės kūrybos ekspoziciją. Seminarai teminiai, bet neįpareigojantys autorių kurti viena tema. 2007 metų tema -“Molio Meilės“, 2008 m. -„Suplanuotos akimirkos“, o 2009 m. –„Bebrusų molio atlaidai“.

Kasmet, pasibaigus seminarams, menininkų darbai eksponuojami įvairiuose Lietuvos miestuose, rengiami parodų pristatymai, išleidžiami katalogai.

Projekto vizija

„Kai 2009-ųjų metų vasarą archeologai, kasinėdami Bebrusų ežero apylinkes, atkas daugybę molio šukių, ilgai mąstys ir kels įvairias hipotezes, kodėl tų duženų čia tiek daug. Gal jiems ir pavyks atspėti, kad tie molio gabalėliai - tai keramikų „žuvusių“ ir palaidotų žemėje darbų dalys, tarsi laiškai, nešantys žinią apie darbo rimtį, susikaupimą, džiaugsmingas kūrybos akimirkas, pasakojantys apie nakties tylą, plevenančias žvaigždes virš gražuolio ežero ir laužo šviesos šypsnį kitame krante. Gal mokslininkai ir įmins duženų mįslę, tačiau, liesdami šaltas molio šukes, tikrai nepajaus tos dvasios, kuri jau dvyliktą vasarą tvyrojo Bebrusų ežero pašonėje vykstančiuose juodosios ir raugo keramikos seminaruose“, - taip „Molėtų žiniose“ rašė Jolanta Liubeckaitė. Tikėkimės, kad po tūkstančio metų mokslininkams nereikės džiaugtis tik duženų radybomis, gal jie paėmę į rankas mūsų darbus galės kalbėti apie šių dienų žmones, jiems būdingas tradicijas ir gal netgi pajaus tą kūrybos šilumą ir dvasią, pasislėpusią giliausiame molinio indo kampelyje..

Projekto kuratorės Lina Dieninė ir Birutė Šeškauskienė