Tradicinių amatų centras

“Meniškas kaimas”

Į/k 301527542

Bebrusų km., Žvejų g. 2, Luokesos sen. Molėtų raj. Molėtų centrinis paštas A/d Nr. 10

Pirmininkė Lina Dieninė

Mob. Tel. 8 686 27048

El.p.: meniskaskaimas@gmail.com

A/s LT567300010135175823

Mūsų draugai

Įlankos sodyba, Lietuvos etnokosmologijos muziejus

Žaislai ir žaidimai (2010 m.)

XIII tarptautinis juodosios ir raugo keramikos seminaras„Žaislai ir žaidimai“, 2010 m.

Bebrusų kaime Linos Dieninės iniciatyva vykstantys keramikos simpoziumai tradiciškai būna dedikuojami technologijoms ir bendravimui.

Natūralu, kad technologijoms – tai yra esminis keramikos kaip amato aspektas. Be to neįmanomas joks prisilietimas prie molio (nesvarbu su kuo jis maišytas, kokioje temperatūroje ir krosnyje degtas, kokios glazūros jam papuošti naudotos). Paskutiniųjų metų simpoziumuose didžiausias dėmesys skiriamas raugo ir juodajai keramikai. Pirmuoju atveju išbandomi vis nauji ir nauji raugų deriniai, improvizuojama su raštais bei tekstūromis. Kalbant apie juodąją keramiką būtina pabrėžti, kad Bebrusų simpoziumai atlieka šios technologijos populiarinimo misiją ne tik aukštaitiškame, bet ir kur kas platesniame regione.

2010-ųjų metų renginyje įrengta nauja, raugo technologijoms pritaikyta krosnis. Juodosios keramikos atveju dėmesys sufokusuotas į glazūrų, įvairių temperatūrinių pokyčių ir kitokius subtilius technologinius dalykus. Neatsitiktinai bebrusiškieji keramikų susitikimai yra vadinami seminarais – juose yra ypač svarbus beveik laboratorinis eksperimentavimas, dalinimasis patirtimi – tai yra tai, ką galima pavadinti tiesiog bendravimu.

Keramikus suartina darbas po vienu stogu, bendras budėjimas molio degimo metu ir, be abejo, seminarus vainikuojančios parodos. Tryliktojo tarptautinio keramikos seminaro pasirinkti žaislai ir žaidimai. Šis terminas ne tik simbolizavo dėmesį minėtiems technologiniams ir komunikaciniams meninio vyksmo aspektams, bet ir diktavo formų, motyvų bei siužetų charakterius.

Plastine prasme varijuota nuo nusistovėjusių, galima sakyti archetipiniais tapusių pavidalų, kuriuos įkūnijo tokie archaiški objektai kaip indai (dubenys, puodai, puodeliai), muzikos instrumentai (švilpynės, švilpukai, lumzdeliai) iki subjektyvių, inovatyvių išraiškų. Šią vasarą dėl sunkiai paaiškinamų priežasčių (karščio ar bendravimo subtilybių?) ypač populiarūs buvo antropomorfiniai įvaizdžiai. Menininkai kūrė žmonių figūras, jų grupes, atskiras kūnų dalis.

Tuo tarytum labai apibendrintai deklaruota ne tik tai, kad net ir homo sapiens yra nežinomų jėgų valdomi žaisliukai, bet ir labai konkrečiai – tai, jog Bebrusų keramikos simpoziumas irgi yra tam tikra žaidimų aikštelė, kurioje ir eksperimentuojama su keramika, ir tiesiog meniškai bendraujama.

Vidas Poškus